Money gifts: what now?

Thanks to the long weekend (and because I’m a very good procrastinator), my Week 7 Review post is kind of being shoved into this post. Whoops!

What I’d Struggled With

Well, first off, I spent a lot of money very quickly early on in the week. By Tuesday, I only had shy of $17 remaining of my $60 weekly budget. After that, however, I didn’t really spend much for the rest of the week.

Where My Money Went

As mentioned in my last post, I spent the big chunk of money on things with which to make a yummy dinner. I had a knitting meet-up during the week, too, and spent $10 on a drink and the tip. I also spent a couple of buck on milk, candy, and chips on Friday for my parents visit. (Empty fridge isn’t exactly a good way to welcome guests to your home!)

Where My Money Didn’t Go

I had to pay for parking for the aforementioned knitting shin-dig.

Total Spent: $53.34
Added to Money Jar:
 $6.66 (eep!!)
Total in Money Jar:
 $86.49

So, what’s with the title of this post, eh? Well, here’s the deal.

I have a pretty awesome family. They’re legitimately insane sometime, but I continue to enjoy my life and it’s pretty much their fault. 🙂 That being said, my sister gave me a handful of money when we saw her on Sunday as a belated congratulations on my engagement. My mother gave me an “I love this much!” wad of dough, as she usually does. I was happy! I am happy! But… I had to ask myself: What does this do to my budget???

The old me would be like, “YES! SPEND IT! LET’S GOOOO!”

The new me had to weigh the pros and cons of two options:

  1. Use this money for my budget until it runs out, as opposed to going to the ATM.
  2. Put it all in my jar and pretend that it doesn’t exist.

I wish I could just deposit it into my savings account and ignore it, but as I’ve mentioned before, I am a member of an online bank and can’t deposit cash. I’m leaning more towards the 2nd option… but, we’ll see…

Anyway, currently…

Week 8 Allowance Status: $60.00 / $60.00

Saving money as it disappears!

A trust night conference call getting canceled immediately makes me want to do creative things with dinner. I ended up going to the supermarket to pick up a few things to use to make a good pasta dinner. I ended up spending a hair over $10 on shallots, canned tomatoes (on sale for $1 each!), pasta (on sale, too!), spinach, and seltzer. Sadly, this means…

Weekly Allowance Status: $16.93 / $60.00

The bread I’d baked last week went stale so as I type this, another loaf is on the oven. (Money-saving pro tip: bake your own bread!) With a quarter of the old loaf gone stale, and not wanting to waste it, I decided to make bread crumbs!

image

Simply cut your stale bread into cubes, put in a blender or food processor (I used my Ninja Ultima blender) and pulse until fine. I put it in a mason jar and into the freezer. Done!

Because, who can really eat an entire loaf of bread before it begins to go stale?

Week 6 in review.

A day later than usual for my weekly update, but here we go!

What I’d Struggled With

The only real tricky part of this week was that I went through more of my allowance sooner than I’d done before. On Saturday when I wanted to buy some stuff at CVS for a party on Sunday, I had to make myself wait because I knew it’d be more than the $16 and change that I had on me. Same on Friday when I had to figure out if I wanted to spend money on something to bring to another party, or just use the stuff I had at home already.

Where My Money Went

Mainly, I spent the $40-something on snacks and a small grocery shopping trip.

Where My Money Didn’t Go

For the aforementioned party I went to on Friday, I ended up baking brownies with a raspberry-strawberry sauce on the side. (Frustratingly enough, nobody touched them at the party. Sigh…) I spent non-allowance money on a cab fare and on reloading my subway card on Saturday. I spent some of my Starbucks gold card money, too, but luckily there was a buy-one-get-one deal going on. Still, though, I only have $4.25 left on my gold card and the $15 gift card left. And it’s only February. Ugh. Old habits, right?

So, remembering that I had to spend some money from the jar on my fiance’s birthday dinner, my jar is still a bit under $100.

Total Spent: $43.15
Added to Money Jar:
 $16.85
Total in Money Jar:
 $79.83

On Sunday, I had to go to the grocery store to buy some things for making a dessert for yet another party I was attending. (Since when have I gotten popular enough to be invited out three times in a week? Eep!) I spent $21.43 on generic Chex-like cereal, powdered sugar, generic “funfetti”-like cake mix, generic white chocolate chips, generic sprinkles, granulated sugar, and cilantro. All but the last two were used to make some delicious funfetti-flavored “puppy chow”. As delicious as it was, I’m not so sure it was worth the money I’d spent on the ingredients.

So, starting off this week, I’m already down a bit…

Weekly Allowance: $60.00
Weekly Allowance Remaining: $38.57

J

My first “moneyjar” shopping trip.

I finally did it: I spent cash from my weekly allowance.

After I scheduled Friday morning’s post on Thursday evening, I went to the supermarket and bought items with which to make quiche for my dinner guests Friday night. Honestly, as ridiculous as this may sound, it was a huge struggle and an even bigger wake-up call.

The things I had to buy were:

  • 1/2 dozen eggs
  • cream
  • milk
  • onion
  • Gruyere cheese
  • pie crust (or butter and flour to make it myself)
  • balsamic vinegar

The milk, onion, eggs, and cream were easy to buy because they’re inexpensive as is, and come in small sizes (I only need 1/2 cup of cream for the recipe, so the tiny carton of cream I bought was only $1.39). The difficult stuff was the cheese, pie crust, and vinegar.

Pretty much every time I do a random trip to the supermarket on my way home from work, I stop in the fancy cheese section. You know… not where they keep Kraft or “Helluva Good” brands! Pshaw! I don’t need that crap, right? I must have some raw, organic, local cheese! Plus, my quiche recipe calls for Gruyere! Well, I stopped in my fancy cheese section and grabbed some Gruyere (imported from France, nonetheless!), tossing it in my cart. As I walked away I realized, “Crap. I didn’t look at the price!” When I did, I saw… staring back at me… $7.99… for barely a quarter pound chunk!

I truly still wanted that cheese, but I knew I couldn’t and shouldn’t spend so much. Are my guests really going to know the difference between this and the stuff from the regular refrigerator section of the supermarket? Doubtful. So, I walked over to the other side of the store, where the word “artisanal” doesn’t exist, and bought the store brand’s “all natural” mild white cheddar which was on sale for 2-for-$5 (though I only bought one). I wasn’t happy about it. I wanted that imported French stuff. Damn.

Speaking of imported stuff, as I had turned away from the fancy cheese, I saw a display of bottles of balsamic vinegar. Perfect! How convenient this store is! I grabbed the bottle and walked to my cart, glancing at the price tag: $19.99! For a tiny bottle! “But it’s from Italy,” my internal voice screamed at me. “You need this.”

Luckily I put it down and walked to the aisle that had the oil and vinegar in it – you know… Heinz, etc. But, what surprised me was this: one lonely bottle of imported Italian balsamic vinegar, all by itself, on sale for less than $3. The bottle is at least twice as big as the $20 one I’d found before, so I quickly snatched it up. I was so noticeably excited about this that it scared me.

Then, the pie crust. While in the inexpensive cheese section, I saw the pie crusts and had a decision: spend $3 on pre-made pie crust, or spend $2 on butter and at least another $2 on flour. I would have future use of the leftover butter and flour if I went with the second option, but I don’t use butter or flour very often, so would I truly need them? I ended up going with the pre-made crusts, also because it’d be much easier for me after work on Friday to make the quiche if one thing was already done for me. (I’m notoriously bad at making pie crust anyway, so I’m glad to have Pillsbury do this!)

I know some folks upon reading this are probably thinking, “Oh, woe is me! You silly little yuppie with ‘only child syndrome’ who was probably raised in an upper-middle-class household! You have to budget when grocery shopping? Suck it up and join the masses!” The point of this whole thing is to change my previous, impulsive, financially damaging ways. The point is for me to grow the hell up. I’m fully aware that people live paycheck to paycheck and always have to buy generics to get by. And, no, I never have had to do that. But now I am. Yes, it’s by choice, but that doesn’t make it less difficult.

Anyway… damage done at the supermarket for my caramelized onion and Gruyere cheddar quiche: $17.90

After I went home and put the groceries away, I went to trivia at a bar with some coworkers. I had an amazing time! Seriously! We came in third place and, thanks to me being the only one suggesting team names, we won the “Best Team Name”! (We were Kim Jung Rodman. Get it? Good. 🙂 )

I was nervous because we went to one of my favorite burger joints in the Boston area. Luckily a friend/coworker of mine wanted to split a burger with me so in the end, my half burger and beer cost just over $5. Fun times + good food + good company + not a lot spent = an amazing night.

On Saturday evening, after my shift at the museum, my fiance and I are going to Costco to get some necessities like meat (now that my meat CSA is done with), canned goods, toilet paper, cereal, etc. that we’re low on and usually buy in bulk. Luckily, my guy buys the groceries when we go on our big trips, so this shouldn’t affect me at all. We’ll also be staying in to watch the Patriots game instead of going out (note: I am not a Patriots fan, but he is!) so that’ll save us some dough. Maybe we’ll buy a ready-to-bake pizza from Costsco for our gameday food! As long as I’m not paying… 😉

Weekly Allowance: $60.00
Weekly Allowance Remaining: $36.65

J